לוגו X-Riders

מבחן שארפ - עד כמה להסתמך על מבחן שארפ כשרוכשים קסדת אופנוע?

  • חוות דעת וביקורות
  • XRiders Club
  • 2021-06-29 11:53:53
  • שיתוף

הבעיה עם תקנים לא מעטים היא, שלפעמים אנשים לא עוצרים בכדי לשאול שאלות ולברר אם התקן מועיל עמם. מעבר לכך, לצערנו הרב, מבחני בטיחות לקסדה (כוכבי הבטיחות) למיניהם לפעמים נוצרים רק בכדי לגרוף כסף.
במאמר זה נתמקד במבחן שארפ, שנולד כתוצאה מכך שבריטניה התחייבה לאמץ פרוטוקול הסמכת קסדות מסוג ECE. עד לנקודה זו, קסדות בריטניה היו כפופות לתקן מסוג BSI.

אמנם פרוטוקול ECE נולד מתוך מחשבה של סיוע לאופנוענים לבצע החלטות מושכלות ובטוחות, אבל בפועל, התקבלו אי-אלו החלטות ביצירת הפרוטוקול שנועדו לחסוך כסף ובמקביל גם לגרוף כספים. למעשה, מבחן שארפ מתבסס על מתודולוגיית מחקר חלקית בלבד, שרבים אומרים שהיא גם מטעה. למשל, בניגוד למה שהומלץ על ידי דו"ח 327 COST, שארפ החליטו להשתמש במעטפת קסדה מוצקה במהלך הבדיקות שלהם. זאת, בניגוד למעטפת הראש הביומטרית שהומלצה על ידי הדו"ח הנ"ל. על פי מחקרים בתחום, מעטפת קסדה ביומטרית משקפת יותר במדויק את הראש האמיתי של הרוכב על האופנוע. במקביל, המעטפת הביומטרית מאפשרת בדיקה יותר מדויקת של הספיגה של הפגיעה במקרה של תאונה, חלילה. שארפ החליטו להתעלם מהעובדה הזו שמבוססת על ידי מחקרים ודוחות משנים קודמות, כנראה מתוך מניעים כספיים, מה שהופך את מבחן שארפ למפוקפק.

מבחן שארפ לרכישת קסדה לאופנוע – מה שלא ידעתם ואתם חייבים לדעת!

אם אתם לקראת רכישת קסדה לאופנוע, ודאי נתקלתם במבחן שארפ אשר מציג קסדות מסוימות בתור קסדות עם 5 כוכבי בטיחות. יחד עם קסדות אלו, שעולות 50 פאונד בבריטניה ולעיתים מקבלות 5 כוכבי בטיחות באופן מאוד מוזר, קסדות מאוד יקרות של מותגים מקבלות משום מה 3 כוכבי בטיחות.

אם חשבתם שאתם יכולים להסתמך על מבחן שארפ בכדי לרכוש קסדות אופנועים, אנחנו מציעים לכם לא להיות "ראש בקיר" ולא לבחור קסדה מכיוון שאין לה מספיק "כוכבי בטיחות" במבחן שארפ.
בואו נבין ביחד מה זה מבחן SHARP ומה הם כוכבים הבטיחות – לפני שרוכשים קסדה לאופנוע.

הסבר ורקע: מבחן שארפ SHARP – האם להסתמך עליו באמת?

לצד מערכת הדירוג שנקראת ECE, שלמעשה מהווה פרוטוקול הסמכת קסדות, כיום נהוג לדבר גם על תקן BSI. בפועל, מערכות הדירוג האלו בוחנות קסדות מסוגים שונים ומדרגות אותן על פי מספרי כוכבים. כך יוצא למשל, שעל פי מבחן שארפ, קסדות לאופנועים עם מעטפת קשיחה, יהיו מדורגות בתור קסדות 5 כוכבים. האם מבחן שארפ אכן מבין שאפשר להסתמך עליו כשרוכשים קסדת אופנוע?

אם חופרים מעט באינטרנט, נתקלים בממצאים שפרסם ד"ר נייג'ל מילס, מהנדס בטיחות באוניברסיטת ברמינגהם. על פי ד"ר מילס, שעבד בתחום של ייצור ועיצוב קסדות במשך קצת יותר מ-30 שנים, מערכת הדירוג והמבחן של שארפ פגום מהיסוד. אחת הטענות המרכזיות של ד"ר מילס היא, שהמבחנים של שארפ מבוססים על מתודולוגיות שאינן מדמות במדויק את הקרקפת האנושית. בפועל, מערכת הדירוג של שארפ גם טומנת חיסרון נוסף.

חסרונות במבחן שארפ ודגשים שחשוב להכיר

אחד החסרונות הבולטים במבחן שארפ הוא, שהמבחן מדרג גבוה יותר את הקסדות בעלות המעטפת הקשיחה. כך יוצא, שמבחן שארפ עשוי לדרג קסדת פלסטיק או פיברגלס בדירוג גבוה, למרות שמדובר בקסדה יחסית זולה ולא באמת איכותית.

מעבר לקסדות בעלות המעטפת הקשיחה, ישנן גם קסדות לאופנועים באיכויות גבוהות במיוחד שמאופיינות במעטפת גמישה. הקסדות האלו, על פי מבחן שארפ, יקבלו ציון יותר נמוך מהקסדות הזולות עשויות הפלסטיק או הפיברגלס. בשורה התחתונה, מבחן שארפ, באופן מוזר למדי, עשוי לדרג קסדות זולות בדירוג גבוה וקסדות איכותיות בדירוג פחות גבוה.

בחירת קסדת אופנוע – לפי מותג או לפי מבחן שארפ?

אם אתם שואלים אותנו, קסדת אופנוע צריך לבחור בהתאם לכמה פרמטרים שונים מלבד הפרמטרים שמציג מבחן שארפ. יהיה חשוב לבחור קסדת אופנוע שיושבת עליכם כמו שצריך, אבל לא פחות חשוב – לבחור בקסדה המיוצרת על ידי מותג מוכר עם היסטוריה ארוכה.

יש סיבה לכך שקסדות אופנועים של מותגים נמכרות במחירים גבוהים, וזה לא רק בגלל השם של המותג. קסדות אופנועים מבית מותגים כמו אראי למשל, הן קסדות שעשויות חומרי גלם איכותיים במיוחד. לא בכדי, אנשים משלמים לא מעט כסף על הקסדות האלו. ולא בטוח שמבחן שארפ ידרג את הקסדות האלו בדירוג גבוה, וכנראה שגם לא בצדק בחלק מהמקרים.

טענות בתעשיית האופנועים כלפי מבחן שארפ

טענה נוספת שקיימת בדעה הרווחת כלפי שארפ היא, שהפרמטרים של מדידת בדיקת הבטיחות של הקסדה מעולם לא נקבעו באופן מקיף ומלא. קיימת טענה שגורסת כי, חוקרים במבחן שארפ לא הגיעו להסכמות שונות בנוגע לקביעת הפרמטרים של בטיחות הקסדה. ואם פרמטרים ברמה הבטיחותית לא נקבעו שם פה אחד, מובן מדוע בתעשיית האופנועים לא מתייחסים ברצינות לדירוגי שארפ.

אם תשאלו גורמים בתעשייה, חלק מהם יגידו לכם שמבחן שארפ הוא לא יותר מאשר אי-נוחות שמקורה בבריטניה, שגם לא תקפה באזורים רבין אחרים בעולם. המלצה שלנו, אם אתם עומדים לרכוש קסדת אופנוע, תבחנו את הקסדה ותבררו פרטים, תעברו על מבחן שארפ ותבדקו את הקסדה מכל הכיוונים. אבל יחד עם זאת, כנראה שלא יהיה כדאי להסתמך על מבחן שארפ בלבד. קחו אותו כחלק מסל השיקולים שלכם, אל תהפכו את דירוג שארפ לשיקול היחידי בבחירת הקסדה.

מי אנחנו?

מועדון X-Riders הוקם בשביל לשלב את כל האלמנטים תחת קורת גג אחת ובאתר תמצאו כל מה שקשור באופנועים וקטנועים החל מחנות אונליין, הצעות מחיר של מוסכים, עמדת עיצוב אישי עבור מדבקות ויניל לאופנוע, ביקורות על ציוד, בלוג שורף נתיבים, מבחני רכיבה, טיולי אופנועים, חוות דעת ועוד.

לוגו X-Riders
© כל הזכויות שמורות. נוצר באהבה ע"י אלפא נטיקס